Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, korzystaj regularnie z zabiegów profilaktyki stomatologicznej. Zapewniają one bardzo dobrą kondycję zębów, zapobiegają próchnicy oraz innym chorobom zębów i przyzębia. Chronią przed nieprzyjemnymi dolegliwościami w jamie ustnej, eliminują nieprzyjemny zapach i zmniejszają przebarwienia.
Zabiegi profilaktyki stomatologicznej w gabinecie Stomatologia Pałyga:
Skaling, czyli zabieg usuwania złogów kamienia i osadów, powinien być traktowany jako uzupełnienie codziennych czynności higienicznych. Wykonywany 1-2 razy do roku zapewnia należytą ochronę zębów i dziąseł.
Kamień powstaje na powierzchni szkliwa ze związków mineralnych zawartych w ślinie. Skrywa wiele różnych bakterii odpowiedzialnych między innymi za pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z ust. Nieusuwany prowadzi do powstawania zapaleń dziąseł oraz daje początki paradontozie.
W naszym gabinecie usuwamy kamień nazębny nad- i poddziąsłowy. Używamy najwyższej klasy skalera ultradźwiękowego. Sam zabieg jest z reguły bezbolesny i nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się wyłącznie w stanach zapalnych tkanek otaczających ząb lub przy odsłoniętych szyjkach. Każde usuwanie kamienia nazębnego kończymy polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Przeciwdziała to ponownemu osadzaniu się kamienia i daje przyjemne uczucie gładkości zębów.
Piaskowanie to zabieg polegający na usunięciu z powierzchni zębowych przebarwień i osadów, powstałych szczególnie w wyniku picia dużej ilości kawy, herbaty, czerwonego wina i innych napojów barwiących, czy palenia tytoniu.
Czynność wykonujemy z pomocą specjalnego urządzenia, podającego pod wysokim ciśnieniem specjalną zawiesinę wzbogaconą o sproszkowane drobinki materiału czyszczącego. Do zabiegu najczęściej używa się dwuwęglanu sodu, czyli popularnej sody oczyszczonej. Jest ona na tyle twarda, by poradzić sobie z niechcianym nalotem i jednocześnie na tyle miękka, by nie uszkodzić szkliwa.
Zabieg pozwala na wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, czyli szczelin, do których nie jest w stanie dotrzeć żadne inne urządzenie. Dlatego też piaskowanie zalecane jest jako zabieg dodatkowy podczas skalingu. Rekomendowane jest wykonywanie go raz w roku.
Lakierowanie powierzchni zębowych preparatem o wysokim stężeniu fluoru, wzmacnia szkliwo i zapobiega powstawaniu próchnicy. Dba o miejsca wyjątkowo podatne na jej powstawanie – np. w pęknięciach szkliwa spowodowanych urazami, przebarwionych szczelinach itp.
Lepki lakier fluorowy przylega dokładnie do powierzchni zębów, zabezpieczając je przed negatywnym działaniem bakterii i kwasów. Wspomaga remineralizację szkliwa i tworzy na zębach barierę uniemożliwiającą powstawanie osadu i kamienia. Zabieg jest także bardzo pomocny w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych.
Fluoryzację zaleca się wykonywać co najmniej raz w roku, zarówno wśród dzieci (zęby mleczne i stałe), młodzieży i dorosłych. Lakierowanie polecane jest także pacjentom po zabiegach piaskowania i skalingu.
Bruzdy i zagłębienia powstałe w zębach trudne są z reguły do wyszczotkowania, więc stają się doskonałym miejscem do rozwoju bakterii. Te zaś sprzyjają rozwojowi próchnicy. Prawidłowe pokrycie zębów specjalnym lakiem (tuż po wyczyszczeniu szczelin i bruzd) chroni je nawet z 90% skutecznością.
Zabieg skierowany głównie do dzieci powinien być wykonany jak najszybciej po wyrżnięciu się zęba. Przyjmuje się, że nie później niż 3 miesiące od tego momentu.
Nałożenie materiału uszczelniającego wymaga stosownej kontroli po pewnym czasie – cienka warstwa laku może się ścierać pod wpływem siły żucia.
Wybarwienie płytki nazębnej pozwala na precyzyjną kontrolę stanu higienicznego jamy ustnej. Specjalna mieszanka wody i substancji wybarwiającej naniesiona na uzębienie wskazuje kolorystycznie te miejsca, w których znajdują się złogi bakteryjne. Taka analiza pozwala na dostosowanie odpowiednich narzędzi higienicznych do pacjenta. Pozwala też uświadomić go w zakresie nieprawidłowości wynikających z wykonywania codziennych czynności czyszczących.
Typowo domowa pielęgnacja nie powinna polegać wyłącznie na codziennym szczotkowaniu. Myjąc zęby zwykłą szczoteczką, oczyszczamy wyłącznie 25% jamy ustnej! Wynik jest nieco lepszy w przypadku szczoteczek elektrycznych. Jednak dobrze jest wiedzieć, jak skutecznie dbać o resztę jamy ustnej. Bardzo ważne jest używanie nici dentystycznej i płukanie ust odpowiednimi płynami zapobiegającymi rozwój bakterii. Te trzy podstawowe czynności powinien wykonywać każdy, komu zależy na zachowaniu odpowiedniej higieny. By cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem na dłużej, należy również okresowo odwiedzać stomatologa w celu dokonywania zabiegów profilaktycznych.
Profilaktyka domowa stanowi bardzo ważną część całej higieny jamy ustnej. Brak należytej ochrony w tym zakresie prowadzi często do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości, w tym próchnicy i innych często bolesnych chorób zębów.
Nie każdy wie, że lekceważona próchnica, choroby dziąseł i przyzębia wpływają negatywnie na zdrowie w wymiarze ogólnym. Mogą być istotnym źródłem infekcji dolnych dróg oddechowych, spadku odporności, a nawet groźnych chorób serca i nerek. Niebezpieczne są także pojawiające się w konsekwencji chorób zapalenia. Mogą bowiem skutkować przyspieszeniem rozwoju cukrzycy.
Doświadczony personel
Wybierając Stomatologię Pałyga, znajdziesz się w rękach certfikowanych specjalistów.
Przyjazna atmosfera
Zadbamy o twój komfort i dobre samopoczucie w trakcie wizyt.
Profesjonalna diagnostyka
Plan leczenia dopasujemy do twoich indywidualnych potrzeb.
Nowoczesny sprzęt
Korzystamy ze specjalistycznego sprzętu, podnoszącego jakość diagnostyki i leczenia.
Używamy cookies