881 966 143 rejestracja online

Rejestracja telefoniczna: pn-pt 9:00-20:00Zadzwoń 881-966-143 881-966-143

Zabiegi dentystyczne ze znieczuleniem gazem rozweselającym

Leczenie dentystyczne wywołuje u Ciebie stres i panikę?

Z powodu złych skojarzeń z dentystą po raz kolejny odkładasz wizytę na później?

A może Twoje dziecko tak bardzo boi się bólu, że przeprowadzenie zabiegu dentystycznego jest wręcz niemożliwe?  

Specjalnie z myślą o naszych Pacjentach rozszerzyliśmy zakres usług o sedację wziewną, a więc o znieczulenie gazem rozweselającym. Sprawdź, na czym polega ten rodzaj znieczulenia i dlaczego może być doskonałym rozwiązaniem na Twoje lęki i stresy związane z leczeniem dentystycznym.

 

Znieczulenie gazem rozweselającym

U wielu naszych Pacjentów ten rodzaj znieczulenia wzbudza mieszane uczucia. A przecież metoda ta jest z powodzeniem wykorzystywana w tysiącach gabinetów dentystycznych na całym świecie. Dlatego też zachęcamy do przeczytania, czym jest zabieg sedacji, a także dlaczego jest on tak skuteczny.

Sam zabieg jest bardzo prosty. Polega na podaniu Pacjentowi mieszaniny podtlenku azotu i tlenu, którą Pacjent powinien wdychać przez nos. W wyniku działania gazu znieczulającego Pacjent zostaje wprowadzony w bardzo przyjemny, błogi stan. Jednocześnie likwiduje to wszelki stres związany z leczeniem dentystycznym i umożliwia dentyście przeprowadzenie kompleksowego zabiegu stomatologicznego.

Do przeprowadzenia zabiegu znieczulającego wykorzystujemy urządzenie renomowanej marki, które gwarantuje zachowanie najwyższych standardów stomatologicznych. Dlatego mogą mieć Państwo pewność, że leczenie nie będzie wiązało się z żadnymi skutkami ubocznymi.

 

Pytania i odpowiedzi dot. zabiegu sedacji wziewnej

W związku z faktem, iż dla wielu naszych Pacjentów zabieg sedacji wziewnej to całkowita nowość, postanowiliśmy zestawić najczęstsze pytania, z którym zwracają się do nas Pacjenci.

 

1. Czy podawana mieszanka jest bezpieczna dla zdrowia?

Tak. Podawana mieszkanka podtlenku azotu oraz tlenu jest w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia. Wykorzystywany gaz dostarczany jest przez wyspecjalizowanych producentów gazów medycznych. Dodatkowo posiada on odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają dopuszczenie gazu do celów leczniczych.

Oczywiście istnieją przeciwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu. Dlatego przed każdym zabiegiem lekarz stomatolog przeprowadza z Pacjentem szczegółowy wywiad, określając czy Pacjent nie należy do grupy osób, w stosunku do których nie jest zalecane stosowania tego zabiegu. Przeciwskazania dot. głównie następujących dolegliwości i stanów:

 • Przeziębienie i katar
 • Niedrożność górnych dróg oddechowych
 • Znacząco przerośnięte migdałki
 • Rozstrzenie oskrzeli
 • Rozedma płuc
 • Alkoholizm
 • Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis, mukowiscydoza
 • Choroby psychiczne
 • Implant ślimakowy w uchu

W przypadku niektórych chorób metoda sedacji wziewnej może być wręcz rekomendowana, ponieważ niesie ze sobą dodatkowe udogodnienia w procesie leczenia: 

 • Astma – podanie gazu może poprawić sprawność oddychania i dobre samopoczucie
 • Epilepsja – ograniczenie stresu związanego z leczenie dentystycznym zmniejsza także ryzyko wystąpienia ataku padaczki
 • Choroby serca i nadciśnienie – ograniczenie stresu związanego z leczeniem dentystycznym ogranicza ryzyko skoków ciśnienia w trakcie samego leczenia
 • Hemofilia – znieczulenie gazem może w niektórych przypadkach zastąpić tradycyjne znieczulenie, dzięki czemu unikniemy konieczności ukłucia igłą

 

2. Czy dzieci mogą skorzystać z zabiegu gazem rozweselającym?

Tak. To właśnie dzieci są głównym beneficjentem tego rozwiązania. Dzieci bardzo często niezwykle nerwowo, wręcz panicznie reagują na spotkanie z dentystą. U wielu dzieci przeprowadzenie jakiegokolwiek zabiegu dentystycznego jest wręcz niemożliwe. Dlatego właśnie gaz rozweselający jest doskonałym rozwiązaniem dla młodych pacjentów z dentofobią. Minimalny wiek Pacjentów, u których można wykonać zabieg to 5 lat. Zabieg nie jest wskazany u dzieci poniżej piątego roku życia.

Sam zabieg jest bardzo przyjemny. W pierwszej kolejności lekarz zakłada na nos małemu Pacjentowi maseczkę. Do wyboru mamy maseczki z różnymi motywami bajkowymi, a sama maseczka ładnie pachnie, dlatego dzieci bez oporów akceptują jej założenie na nos. W dalszej kolejności Pacjent musi oddychać przez nos, pozostawiając otwarte usta. Gdy cały proces przebiega sprawnie i Pacjent wprawnie oddycha przez nos, podawana jest mieszanina tlenu i podtlenku azotu. Mieszanka podawana jest powoli, tak aby efekt znieczulenia następował stopniowo. Gdy lekarz stomatolog oceni, że młody Pacjent wystarczająco się rozluźnił, może przystąpić do zabiegu dentystycznego.

Warto przed wizytą u dentysty przygotować dziecko do zabiegu. Ważne będą ćwiczenia oddychania nosem, tak aby po założeniu maseczki dziecko bez problemu potrafiło wdychać podawany gaz rozweselający.

 

3. Czy będę mógł prowadzić samochód po takim zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Samochód lub inny pojazd mechaniczny można prowadzić po upływie 30 minut od momentu zakończenia podawania gazu rozweselającego.  

 

4. Czy przez cały czas trwania zabiegu będę się śmiał?

Często spotykamy się z tym pytaniem w naszym gabinecie. Mamy jednak dobrą wiadomość – głównym zadaniem gazu rozweselającego jest wprowadzenie Pacjenta w stan odprężenia i rozluźnienia. Bynajmniej nie chodzi o to, by Pacjent reagował na ból śmiechem. Gaz zmniejsza poziom napięcia i stresu. Uspokaja Pacjenta i pozwala odciągnąć jego uwagę od stresujących zapachów, dźwięków czy widoków sprzętu dentystycznego.

Pacjent przez cały czas trwania zabiegu jest w pełni świadomy. Dentysta stale utrzymuje z nim kontakt. Jednakże warty podkreślenia jest fakt, że każdy Pacjent inaczej reaguje na podany gaz rozweselający. Niektórzy Pacjenci stają się obojętni wobec otaczających ich sprzętów i personelu dentystycznego, z kolei inni doświadczają delikatnej euforii. Dzieci często zyskują poczucie braku grawitacji, co może je zachęcić do zabawy w latanie samolotem, czy skakania po chmurach. Z kolei dorośli najczęściej przyrównują ten stan do sytuacji po spożyciu kieliszka wina, który poprawia humor i wprawia w doskonały nastrój. Stan ten jest w pełni bezpieczny dla Pacjenta i nie prowadzi do sytuacji, w której traciłby on kontrolę nad ciałem czy świadomością.  

 

5. Czy do zabiegu sedacji należy się odpowiednio przygotować?

Aby skorzystać z zabiegu dentystycznego ze znieczuleniem gazem rozweselającym, rekomenduje się zastosowanie do następujących zaleceń:

 • powstrzymanie od spożywania jedzenia i picia na 2 godziny przed zabiegiem
 • powstrzymanie od spożycia alkoholu w dniu zabiegu
 • ubranie luźnych ubrań, które umożliwiają swobodne oddychanie

 

6. Czy znieczulenie gazem rozweselającym zastępuje znieczulenie miejscowe?

Nie. Głównym celem sedacji wziewnej jest poprawa nastroju Pacjenta i ograniczenie panicznego stresu wywołanego samym faktem wizyty dentystycznej. W przypadku zabiegów usunięcia zęba lub leczenia głębokich ubytków konieczne jest podanie znieczulenia miejscowego.

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności
Anna Świecimska- Pałyga - ZnanyLekarz.pl