881 966 143 rejestracja online

Rejestracja telefoniczna: pn-pt 9:00-20:00Zadzwoń 881-966-143 881-966-143

Nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem

Wielu, a być może większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy z konieczności leczenia kanałowego zębów w odpowiedni sposób. Jednakże leczenie kanałowe leczeniu kanałowemu nierówne! Ludzkie zęby mają bardzo zróżnicowaną anatomię, różną ilość kanałów korzeniowych wsród tej samej grupy zębowej, zakrzywienia kanałów, niespodzianki w komorach zębowych w postaci zębiniaków i inne trudne do przewidzenia różnice anatomiczne.

 

Etapy leczenia kanałowego

Prawidłowa diagnoza oraz przygotowanie zęba do endodoncji (leczenia kanałowego) odgrywa niezwykle istotną rolę w całym procesie leczenia i decyduje o jego skuteczności. Dlatego też pierwszym krokiem przed leczeniem endodontycznym jest wykonanie zdjęcia radiologicznego, które daje lekarzowi ogólne informacje na temat anatomii systemu kanałowego zęba.

Kolejnym krokiem jest leczenie zęba w powiększeniu. By móc w pełni poprawnie opracować mechanicznie oraz wypełnić cały, niejednokrotnie rozgałęziony system kanałowy, trzeba go po prostu zobaczyć. Często samo uzyskanie dostępu do komory zęba i odnalezienie ujść wszystkich kanałów korzeniowych niesie za sobą ogromną trudność. Głębokie położenie struktur kanałów we wnętrzu zęba, a także małe, często niewidoczne gołym okiem ujścia kanałów - to czynniki, które istotnie utrudniają dostęp do leczonego kanałowo zęba. Dlatego też, już w początkowym etapie leczenia kanałowego, nieocenione jest powiększenie, doskonałe oświetlenie oraz izolacja pola zabiegowego. Wprowadzenie tych udoskonaleń jest możliwe dzięki użyciu mikroskopu zabiegowego.

Następnym etapem leczenia jest szerokie chemo-mechaniczne opracowanie kanałów korzeniowych. Lekarz endodonta dzięki zastosowaniu mikroskopu zabiegowego uzyskuje niezwykle precyzyjny obraz badanego zęba. W mikroskopie lekarz endodonta może zobaczyć:

  • kanały korzeniowe na całej ich długości,
  • zwężenia,
  • rozgałęzienia
  • zarośnięcia kanału (obliteracje),
  • perforacje kanałowe.

Odpowiednimi narzędziami kanałowymi, ręcznymi oraz maszynowymi, następuje teraz dokładne oczyszczenie systemu kanałowego z martwej bądź zainfekowanej przez bakterie miazgi zębowej. Instrumentami ultradźwiękowymi lekarz usuwa ewentualne zębiniaki i pokonuje obliteracje kanałowe. Specjalne płyny, aktywowane przez ultradźwięki, wypłukują resztki białka z kanałów. Dopiero tak precyzyjnie przygotowane kanały korzeniowe można wypełnić specjalną substancją do tego przeznaczoną, zwaną gutaperką.

 

Mikroskop w leczeniu kanałowym

Oprócz pierwotnego czy też powtórnego leczenia kanałowego(re-endo), które dzięki użyciu mikroskopu jest wykonywane w sposób prawidłowy, istnieją przypadki kliniczne, których bez użycia mikroskopu nie da się rozwiązać. Wykorzystanie mikroskopu w leczeniu kanałowym jest niezbędne w następujących przypadkach:

  • złamane narzędzia kanałowe w świetle kanału korzeniowego,
  • ćwieki metalowe bądź z włókna szklanego, utrudniające ponowne leczenie kanałowe,
  • perforacje w dnie komory lub w ścianie kanału.

W klinice Stomatologia Pałyga najwyższą wartością jest jakość wykonywanych przez nas usług. Leczenie endodontyczne przeprowadzamy w powiększeniu, dzięki zastosowaniu mikroskopu zabiegowego Seliga SmartOptic Ergo w pełnej izolacji pola zabiegowego koferdamem. Używamy mikrosilnika endodontycznego ProEndo Poldent oraz instrumentów ultradźwiękowych. Dzięki temu możemy Państwu zagwarantować nie tylko precyzję i skuteczność, ale także wysoki komfort leczenia.

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności
Anna Świecimska- Pałyga - ZnanyLekarz.pl